Valsts Prezidenta Dr. K. Ulmaņa runa
Kas tad nu tagad ir politiskais iemesls jaunajam civillikumam Latvijā?
Tā ir vispirms pašas Latvijas valsts tapšana. Kur agrāk bija province, tur tagad ir valsts. Nē, kur agrāk bija vairākas provinces, tur tagad ir viena valsts.
Jaunais civillikums būs spēkā visai Latvijas valstij un līdz ar to tas ir ārkārtīgi svarīgs akts, kas nojauc pēdējo šķērsli starp Lat- gali un pārējo Latviju, kas saplūst tagad arī vienā tiesību vienībā pēc tam, kad teritoriāli, nacionāli, saimnieciski un garīgi tās jau sen bija apvienotas un vienotas. Te redzams atkal jauns pierā- dījums savstarpējai sakarībai starp tautu un likumu. Nevienam pēc 1918. gada 18. novembra nebūtu nācis prātā izdot speciālus likumus Latgalei un atsevišķi — pārējai Latvijai. Ne agrārlikums, ne tirdzniecības-rūpniecības, ne skolu likums — lai minētu tikai dažus no svarīgākiem likumdošanas aktiem — netaisa nekādas iz- šķirības starp Latgali un pārējo Latviju. Tikai civiltiesības vēl bija dažādas un tas radīja neērtības, grūtības un pat dažreiz uzspieda vajadzību izdot speciālus noteikumus Latgalei. Tam nu ir pada- rīts gals. Vēsturiski nacionāls fakts atradis savu galīgo tiesisko apstiprinājumu. Un viena maza piezīme šeit klāt:
Jaunais, latviskais ceļš, pa kuŗu mēs šai ziņā esam gājuši, mūs uzreizi nostāda priekšā dažai labai valstij, kas vēl līdz šai dienai ar savām civiltiesībām nav pieskaņojusies savas tautas nacionāli politiskai vienībai. Tālāk. Līdzšinējo civillikumu latviešiem bija devuši nelatvieši un tas pamatojās uz nelatvisku sabiedrisko ie- kārtu — tas bija, juristu valodā runājot — kārtu likums. Šo veco likumu — runāšu atkal tieslietu ministra vārdiem — mēs pirmā jan- vārī nodevām archīvam un vēsturei. Nodevām galīgi, uz nekad atpakaļ neatgriešanos. Ir radīta vienota privāttiesību sistēma ne tikai visai valstij, bet latviskai valstij un visiem tās pilsoņiem. Kār- tu vietā ir stājusies vienota tauta, kas spriedīs tiesu pēc pašas dota likuma, pašas garam un sabiedriskai iekārtai atbilstoša likuma. Arī tas nozīmē iet pa jaunu ceļu. Viens no civillikuma komen- tātoriem, prof. Švābe, to atkal izteicis tik skaidrā formā, ka es neatrodu nekā labāka, kā pievest viņa vārdus, kas skan:
«Nevienā citā garīgās dzīves laukā latvieši nebija tik ilgi un pilnīgi atstumti no katra radoša darba kā taisni jurisprudencē.»
Kas to iegaumē, tas saprot, ko mūsu nacionālā garīgā dzīvē nozīmē jaunais civillikums. Un man nāk prātā bībeles vārdi, kas vēl priekš simts gadiem būtu bijuši spēkā latviešu zemniekam:
«un es griezos un redzēju visus spaidus, kas notiek pasaulē, un redzi, tur bija apspiesto asaras, un iepriecinātāja tiem nebija, un viņu spaidītāju roka tiem darīja pāri, un iepriecinātāja tiem nebija».
Un šodien?
Šodien vairs nav ne spaidītāju, nedz asaru, un latviešu tauta redz piepildāmies savu vēsturisko sūtību — būt brīvai un taisnīgai, izkopt savu nacionālo dzīvi, kas negrib pazīt ne spaidītāju, ne asaru.
Un tas mani pieved pie pēdējā novērojuma, kas raksturo jau- nā Civillikuma politisko nozīmi. Es jau citā vietā ieminējos par jurisprudences un tiesību konservatīvo raksturu, bet es tad vēl neteicu, kas ir šī konservatīvā rakstura galvenais cēlonis. Tā ir cil- vēka dziņa pēc taisnības un taisnprātības. Dziņa pēc taisnības un taisnprātības ir tik veca kā likums; pat vecāka, jo tā izpaudās arī tad, kad rakstisku likumu nemaz vēl nebija. Bet mēs labi zinām, ka taisnība nekad nav bijusi absolūta, visiem vienlīdzīgi piemē- rojama. Taisnība pat gadsimtiem ilgi pilnīgi apzinīgi piemērota dažādām sabiedrības šķirām un dažādi. Bija valdnieka taisnība, bija kunga taisnība, bija kalpa taisnība. Bija bagāto un nabago taisnība. Ne tikai šai zemē, kuŗa šodien ir mūsu patstāvīga valsts; arī citur, var teikt, gandrīz visur.
Publicēts: Rakstu krājums “Prezidenta Ulmaņa Civīllikums”, 1938, Rīga, Pagalms, lp.29-36.